Inspiracje

 

Niewidzialna kryjówka..

D

 

awno, dawno temu wszyscy ludzie byli bogami. Lecz ponieważ nadużywali swoich przywilejów, Brahama – najważniejszy z bogów – postanowił pozbawić ich boskiej mocy. Zwołał radę, która miała zadecydować o schowaniu tej mocy w niemożliwej do odkrycia kryjówce. Pierwsi zabrali głos pomniejsi bogowie poddając taką myśl:
- Zakopmy boską moc w samych głębinach ziemi!

Ale Brahama odpowiedział:
- Widzę że nie znacie ludzkiej ciekawości. Człowiek będzie tak długo rył i drążył ziemię, aż pewnego dnia znajdzie schowaną moc.
- Jeśli tak to zatopmy ja w głębi oceanów!

Brahama westchnął:
- Znam ludzi zbyt dobrze: wcześniej czy później zbadają dno oceanów i wydobędą boska moc na powierzchnię. Ludzie są wiecznie nienasyceni.

Wtedy pomniejsi bogowie już nie wiedzieli, co powiedzieć
- Gdzie ją zatem schować? Bo jeśli ci wierzyć nie ma takiego miejsca pod ziemią, w niebie czy w morskich głębinach, do którego ludzie nigdy nie dotrą…

Wtedy Brahama jeszcze raz zabrał głos i tak zdecydował:
- Oto, co zrobimy! Schowamy boską moc w największej głębi ludzkiego serca, ponieważ jest to jedyne miejsce, gdzie człowiek nie zajrzy, aby jej szukać.

Od tamtego czasu człowiek obiegł ziemię, drążył, badał i przekopał dno oceanu w poszukiwaniu tego „czegoś”, co znajduje się w nim samym…

 

Bajka arabska przytoczona praz Khalila Gibrana (1883-1931)